Preskočiť na obsah

Ako sa zaručene nenaučíš cudzí jazyk

  • by

Nedokážeš byť aspoň tridsať minút offline

Ak pri učení neustále odbiehaš na Facebook, You Tube, Twiter, Instagram, Linkedln, Messinger či Whatssape a kontroluješ každé pípnutie v mobile, zabudni, že si osvojíš slovnú zásobu, zautomatizuješ gramatiku a že sa naučíš rozprávať.

Tento spôsob „učenia neučenia“, má skutočne nulový alebo len minimálny efekt. Prejde cez teba rovnako, ako všetky bezvýznamné informácie, ktorými sa dennodenne zahlcuješ a skončí to v krátkodobej pamäti. Krátkodobá pamäť je niečo ako vstupná brána, to znamená, že cez ňu prechádza každá informácia. Pri nedostatočnom, respektíve žiadnom opakovaní, slovíčka nemajú šancu prejsť cez počiatočný filter. Nakoľko krátkodobá pamäť nedisponuje veľkou kapacitou, informácie v nej sa veľmi rýchlo rozpadávajú, často už po 15 sekundách. Skrátka sa vyprázdni ako počítačový kôš. Čo totiž táto „múdra dáma“ nepotrebuje, toho sa prezieravo a bez výčitiek zbaví.

Nemáš dostatočnú motiváciu

Za účinnú motiváciu pri učení nemožno považovať nebezpečenstvo získania zlej známky, zlyhania pri teste či odpovedi pred tabuľou. Sám vieš, že keď je nebezpečenstvo zažehnané, vrátiš sa do starých koľají.

Skutočná motivácia predstavuje tvoju osobnú angažovanosť, stotožnenie sa s tým, čo práve robíš, plné sústredenie, všetky tie pozitívne pocity, naladenie a kreativitu, ktorú pri učení pociťuješ. Následný progres, suverenita tvojho prejavu a zvyšovanie sebavedomia, budú udržiavať tvoju motiváciu pri živote. „Fajn!“ povieš. „Ale, ako sa k tomuto štádiu prepracujem?“

Jednoducho. Predstav si sám seba, ako vieš dokonale používať cudzí jazyk, aké konkrétne benefity z toho plynú pre teba, ako si úspešný pri pracovnom pohovore, v práci, ktorá ťa napĺňa. Predstav si sám seba, ako sa nachádzaš v danej krajine, komunikuješ, cestuješ, spoznávaš.

Všetko si už vyskúšal a aj tak ti to nejde

Polož si otázku inak. „Naozaj som všetko vyskúšal?“ Síce sa už roky učíš cudzí(prevažne druhý)jazyk v školskom prostredí, nedokážeš však komunikovať alebo dorozumieť sa. Súčasné nastavenie vzdelávacieho systému, vysoký počet žiakov na hodinách cudzieho jazyka, fluktuácia jazykárov, počas hodiny počuješ asi piaty krát ten istý dialóg, takmer nulová práca v skupine, projekty typu CTRL C/ CTRL V, žiadne pozeranie filmu(mám na mysli súčasného), predpotopné jazykové laboratórium a každá tvoja otázka je zo strany učiteľa považovaná za útok na jeho osobu. Všetko zle.

Skúsil si individuálny kurz s lektorom? Jazykový pobyt v zahraničí? Oponuješ, že nemáš peniaze. Súhlasím, ale máš wifi. Ako veľa fantastických vecí na svete, aj Internet je zlý pán, ale vynikajúci sluha. Stovky podcastov, interaktívnych cvičení, pesničky a filmy s titulkami, pdf súbory na čítanie…

Vyber sa cestou najmenšieho odporu. Hľadaj témy, blízke tvojej budúcej profesijnej orientácii, koníčkom a záľubám, obľúbeným filmovým a hudobným žánrom. Dávaj si cudzojazyčné posty, ktoré sa ti páčia, pochváľ sa ostatným. Každý, kto je v niečom excelentný, respektíve lepší ako ostatní, nemusí byť nutne génius. Veľa vecí si musíš vydrieť.

Za každú cenu perfekcionista

Na prvý pohľad sa môže zdať, že si protirečím. Byť dokonalý a perfektný je predsa ideálny stav. Ideálny možno, ale určite nereálny.

Spomínam si na jednu študentku. Skromná, vždy pripravená, žiadna bifloška, nevynechala ani jedno doučovanie na maturitnú skúšku, pracovala na mnohých školských projektoch, jej španielčina bola excelentná. Počas maturitnej skúšky totiž všetkým vyrazila dych. Premiantka ročníka položila otázku, z 30 sa totiž naučila 29. Perfektne, som si tým istá. Ako to býva zvykom, škodoradosť osudu bola až príliš krutá. Vytiahla si práve tú. Torzo otázky bolo náročné na faktografiu, dáta, mená, udalosti a iba ťažko by sa vynašla. Ona však vedela, že nebude stopercentná. Perfektná, tak ako inokedy. Nič som jej nevyčítala. Rešpektovala som jej rozhodnutie nejsť do toho a neriskovať priemer maturitného vysvedčenia. Miesto toho som vyšla za ňou na chodbu a objala som ju. Hoci svoje jazykové kvality nepredviedla pred ostatnými členmi komisie, pre mňa zostala tá najlepšia z ročníka.

Nedovoľ, aby ťa perfekcionizmus paralyzoval. Ani tvoj prejav nemusí byť zo začiatku perfektný. Rozprávaj, rozprávaj a ešte raz rozprávaj. Aj s chybami, z ktorých sa postupne stanú len chybičky. Nie sme dokonalé retuše počítačových programov. Sme z mäsa a kostí. A robíme chyby.